Изиграй ми приказка

Общуването между хората в съвременния свят е динамично и често прибягва до метафорични и художествени похвати. Всеки ден подсъзнателно ние използваме конструкции и обобщения, които сме научили и усвоили през художествената литература. Използвайки синоними, алегории и художествени образи ние бързо и категорично предаваме желаното послание, внушаваме конкретни емоции и т.н. Литературата и изкуството имат способността да направят света по-пъстър, да разширяват познанието ни и да предизвикват съзнанието да достига нови хоризонти.

Пилотното издание на проекта “Изиграй ми приказка” има за цел да провокира любопитството на глухите деца към художествената литература и изкуството, чрез серия от специално разработени и театрализирани версии на класически романи и приказки. Чрез силата на театъра децата ще опознаят света на “Косачи” от Елин Пелин, “Златното момиче”, “Котаракът в чизми” от Шарл Перо и “Автобиография” от Бранислав Нушич и много други.

Посредством театрални похвати млади актьори ще разработят шест литературни произведения на художествен жестов език и по този начин ще подпомогнат учителите по литература в специалните училища за глухи деца. Готовите етюди ще бъдат заснети и качени в YouTube канала на фондацията ни, така че да са полезни за повече училища в цялата страна.

Проектът се състои от два етапа. Първият от тях е специализиран уъркшоп, в който студенти и актьори ще усвоят някои от спецификите на жестовия език и неговите театрални форми. С помощта на театралния режисьор Анна Данкова, актрисата и консултант Росица Караджова те ще драматизира литературни произведения, който ще бъдат представени пред учениците в Специално училище за деца с увреден слух “Проф. Дечо Денев” в София.

Първият етап от проекта се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум.

Заснемане на проекта "Изиграй ми приказка"

Втората му част  е свързана със заснемането на готовите произведения и се осъществява с финансовата подкрепа на фондацията на TELUS International, България и Vivacom Регионален грант. Така филмираните приказки ще могат да се използват като помощни материали не само в училищата, но и в извънкласни занимания.

В този етап освен документирането на репетициите, влиза и заснемането на тетралните постановки пред публика. След всяко представление децата също влизат в ролята на актьорите, обличат костюмите и се опитват да изиграят видяните приказките, като цитират репликите, използвайки жестов език.

Изследване на Василка Шишкова за значението на художествения жестов език и за ефекта върху децата на проекта "Изиграй ми приказка"

Жестовият език е уникален и пълноценен визуален метод за комуникация, който използва движения на ръцете, изражения на лицето и позицията на тялото, за да изразява сложни мисли и емоции. За глухите хора това не е просто средство за общуване, а врата към култура, образование и социална интеграция. От друга страна, художественият жестов език трансформира тази форма на комуникация в изкуство – чрез театрални постановки, поезия и други художествени изразни средства, които включват ритъм, емоции и креативност. Това е мост между световете на глухите и чуващите, разширяващ възможностите за културно приобщаване.

Проектът „Изиграй ми приказка“ показа как силата на художествения жестов език може да вдъхнови и трансформира живота на глухите деца. Чрез адаптирани театрални постановки като „Косачи“ и „Малкият принц“, децата не само се запознаха с литературни шедьоври, но също така развиха умения за образно мислене и въображение. Театърът се превърна в платформа за изразяване, социално включване и дори изграждане на приятелства. Учителите и организаторите отчетоха ентусиазма на децата и положителните промени в отношението им към културния живот. Проектът показа, че чрез подходящи методи, културата може да стане достъпна за всички. За повече информация вижте цялото изследване.

Творчески екип на проекта:

Анна Данкова – режисура и адаптация
Росица Караджова – глуха актриса и специалист по художествен жестов език
Силвана Павлова – консултант по жестов език
Женя Ставрева – сценография
И студентите от театралния департамент на НБУ:
Вероника Тапарова
Вероника Шомаклийска
Тони Николов
Тома Иванов

Илияна Хубенова – координатор на проекта
Евгения Йорданова – комуникации

Инициативата “Изиграй ми приказка” се осъществява в партньорство с Университетски театър Нов български университет, Фондация “Развитие и интеграция” и Специално училище за деца с увреден слух “Проф. Дечо Денев”, София.

Следете развитието на проекта на уебсайта ни artbureau.bg във Facebook и Instagram. Ако харесвате това, което правим може да ни подкрепите като станете доброволци.

За повече информация се свържете с нас на artbureaufoundation@gmail.com

Изиграй ми приказка
Scroll to top